Aký osud stihne nitriansky vysielač 1098 kHz?
(Karol Ďuriš, 16.06.2004)
      Podľa posledných informácií zo Slovenského rozhlasu je už len otázkou krátkeho času, aby program prvého okruhu SRo – Rádia Slovensko úplne opustil stredné vlny. Pokrytie tohto okruhu v pásme FM je podľa názoru kompetentných ľudí dostatočné nato, aby bolo možné pristúpiť k tomuto kroku. V pásme stredných vĺn tak ostanú vysielať iba tri regionálne okruhy Rádia Regina. A podľa plánov jediným dôvodom, prečo toto pásmo nebude opustené úplne je nedostatok voľných frekvencií v pásme FM.

      Mnohé hlasy, dokonca často sa objavujúce aj v samotnom vysielaní Rádia Slovensko poukazujú na to, že je to škoda. Najviac diskusie sa odohrávalo okolo minuloročného rozhodnutia znížiť výkon najvýkonnejšieho vysielača okruhu Rádio Slovensko – nitrianskej frekvencie 1098 kHz na pätnástinu (zo 750kW na 50kW) a preladiť ju na program Rádia Regina Bratislava. Dôvodom bolo podľa názoru rozhlasákov už spomínané optimálne pokrytie v pásme FM, no hlavne nákladná prevádzka, ktorá v prípade vysielača s týmto výkonom dosahuje až niekoľko desiatok miliónov korún ročne. Okrem veľkej energetickej náročnosti sa významnou mierou na nákladoch podieľa aj údržba. Už pri samotnom projektovaní vysielača sa počítalo s výkonom 1 500kW, ale už v minulosti išlo o energeticky a finančne veľmi náročné riešenie a tak už pred rokom 1989 padlo rozhodnutie vysielať na polovičný výkon. Zvyšná časť vysielacieho zariadenia bola predaná do zahraničia.

      Na kmitočte 1098 kHz sa z Nitry desaťročia šíril hlavný program bratislavského štúdia Slovenského rozhlasu, ktorý prešiel cez viacero názvov až po súčasný – Rádio Slovensko. Istý krátky čas na začiatku deväťdesiatych rokov vysielač šíril tiež program Rock FM Rádia. Frekvencia 1098 kHz je veľmi výhodná z hľadiska pokrytia, pretože nie je rušená inými vysielačmi a tak vo večerných hodinách pri pôvodnom výkone pokrývala prakticky celý európsky región vrátane okrajových častí, ako je Škandinávia či Veľká Británia. Slovenský rozhlas tak až donedávna umožňoval ľahký prístup k informáciám nielen krajanom žijúcim v zahraničí, ale aj mnohým dovolenkujúcim Slovákom.

      Väčšina poslucháčov Rádia Slovensko by privítala práve kombináciu dobre vybudovanej FM siete, ktorú by mohli počúvať na území Slovenska a jedného vysielača na stredných vlnách, s dosahom na zatienené oblasti a na celú Európu (pričom na tento účel je nitrianska 1098 kHz priam ideálna). Zodpovední pracovníci v rozhlase však argumentujú, že ich prioritou je vysielať pre poslucháčov na Slovensku a pri súčasnej finančnej situácii je nemysliteľné živiť vysielač nákladovo porovnateľný takmer s jedným okruhom v pásme FM iba pre to, aby bol dostupný v zahraničí. Poukazujú na fakt, že Slováci túžiaci po rodnom jazyku v éteri majú viacero možností ako sa k nemu dostať – či už ide o digitálne satelitné vysielanie, alebo internet. To je síce pravda, no už to nie je otázkou otočenia gombíka na rádiu za pár korún.

      A čo vy, chýba Vám vysielanie Rádia Slovensko na stredných vlnách? Vaše názory môžete vyjadriť v diskusii.

Diskusia k článku:

Predmet: , Autor: Jardo (IP: 213.151.217.73)
Datum: 25.08.2004 11:31
Obsah: Tiez zastavam nazor, ze je to nie celkom stastne riesenie zo strany SRo zbavovat sa vysielacov v pasme strednych vln. Podla najnovsich informacii chce od septembra okruh radio Slovensko definitivne opustit vsetky SV vysielace. Na SV bude vysielat uz len REGINA a PATRIA, teda okruhy S4 a S5

Predmet: SRo 1 na SV, Autor: PALO (IP: 213.81.236.70)
Datum: 23.08.2004 20:53
Obsah: Jednoznačne ponechať!Ktorá múdra hlava povedala,že pokrytie na VKV je už dostatočn? Konkrétne v Čadci na FM nenaladíte kvalitne ani jediný okruh SRo! Slovensko,Devín a ani ROCK FM. Teoreticky by sme ich mali prijímať z vysilača Žilina-Krížava,ale skutočnosť je iná! Naladí ich iba na jednom sídlisku smerom na Žilinu a aj ti iba mono.Na susednom sídlisku ,v jeho hornej časti sem tam frekvencie z Námestova.Ale zvyšok mesta nič.Iba 2 slov.stanice v CA kvalitne naladíte: EXPRES a LUMEN,ktoré tu majú svoj vysielač. V Česku to ČRo rieši aj výstavbou dokrývačov s malým dosahom-to bz bolo aj riešenie pre CA.Ináč tu máme na SV Reginu a cca 25 českých a poľských staníc v super kvalite.Za socializmu,ked sa budovali vysielacie siete,tak sa pre CA počitalo ,že úsredný program Českosl.rozhlasu/HVIEZDA-ČESKOSLOVENSKO/ sme príjmali na DV a na VKV z Ostrvy a Valašského Meziříčí.Tak je tomu dodnes.Po osamostatnení sa na to akosi pozabudlo.Pritom vo večerných hodinách sa SRO 1 na SV z Nitry salo počúvať celkom v pohode.

Predmet: jednoznacne ponechat, Autor: niekto416 (IP: 62.176.6.4)
Datum: 22.08.2004 20:31
Obsah: Som tiez toho nazoru, ze je to dobra vec. V dnesnej dobe ked sa vymyslaju technologie na prenos signalu na velke vzdialenosti, tak chcu taketu paradnu vec zrusit. Ja som S1 pravidelne pocuvam vzdy ked som na lyzovacke v semmeringu. co je sice za rohom, ale FM medzi tymi kopcami nema sancu.

Predmet: Otázka peňazí, Autor: Michal (IP: 213.160.162.175)
Datum: 17.08.2004 15:47
Obsah: Je to smutné,že takúto fantastickú vec musia vypnúť len kvôli peniazom.Na iné nepodstatné veci sa peniaze nájdu a na to nie???A čo potom budú robiť starší ľudia (ako je napr. moja babka), ktorý majú doma starý 40 ročný SV príjmač a zrazu im ich obľúbené rádio nepôjde??

Predmet: je to naozaj skoda, Autor: diky (IP: 147.213.130.33)
Datum: 21.06.2004 11:06
Obsah: Pri mojich pravidelných cestách na Sicíliu (Taliansko) som vecer bez problémov pocúval S1... Inak ani na slovensku to nevidím s FM vykrytím S1 na výbornú-dokonca ani v okolí BA (Záhorie) a sever SR...


Pridať príspevok do diskusie
© 2004 vysielace.sk. Rozširovanie obsahu možné iba s výslovným súhlasom vysielace.sk

© 2004 Karol Ďuriš, vysielace.sk